Seboreik Dermatit Nedenleri

Seboreik dermatit, yağ bezlerinin en çok bulunduğu baş ve gövde bölgesinde görülen kronik bir sağlık sorunudur. Yağ bezleri, deri ve saçların nemli kalmasını sağlamak amacıyla salgı yapar. Yağ bezlerinin az çalışması saçlarda ve deride kuruluk, aşırı çalışması ise saç ve derinin yağlı olmasına neden olabilir. Seboreik dermatit nedeni tespit ederek nedene yönelik tedavi düzenlenmelidir. Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmese de şiddetlendiren nedenler bilinmektedir. Seboreik dermatiti artıran nedenlere kısaca göz atalım.

Mantar Enfeksiyonları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemektedir. Mantar enfeksiyonlarının seboreik dermatiti şiddetlendirmesi mümkündür. Seboreik dermatit, ciltte bulunan yağ bezlerinin aşırı miktarda yağ salgılaması sonucunda belirti verir. Maya, mantar ve bakteri enfeksiyonları, etkilenen bölgede iltihaplanma ve yağ bezlerinde büyümeye neden olabilir. Bu durum bebekler, orta yaşlı insanlar ve yaşlı insanlarda daha yaygın olarak görülme eğilimindedir. Ayrıca, stres, yorgunluk, kötü hijyen, az yıkanma ve hava değişiklikleri seboreik dermatit belirtilerinde alevlenmeye neden olabilir.

Tıbbi Durumlar

Sinir ve bağışıklık sistemini etkileyen kronik sağlık sorunları da seboreik dermatit gelişme riskini artırmaktadır. Örneğin; HIV/AIDS, epilepsi (Sara Hastalığı), Parkinson Hastalığı, felç, kafa travmaları seboreik dermatit gelişime riskini artırabilir. Bu durumlarda, vücutta yetersiz inflamatuar yanıt ve hastalık nedeni ile banyo ve cilt bakımı güçlüğü ve azlığı söz konusu olmaktadır.

Hormonlar ve Genetik

Bebekte Seboreik Dermatit Seboreik Dermatit Nedenleri

Süt Kabuğu, Bal Peteği Hast., Cradle Cup

Seboreik dermatit, bazı hastalıklarda görülebilir, sebebi bilinmeyen hastalar için özellikle genetik faktörler için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte seboreik dermatit hormonal değişiklik dönemlerinde daha fazla belirgin olmaktadır. Gebelik döneminde anneden bebeğe geçen hormonlara bağlı olarak yeni doğan döneminde bebeklerde gelişen seboreik dermatit saçlı deride sınırlıdır. Yeni doğan döneminde bu durum 1 hafta veya 1 ay içinde kendiliğinden geçer. Yetişkinlerde gelişen durum ise ömür boyu tedavi gerektirir. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>