Kuru Dudaklar İçin Öneriler

Dudaklarımız dış ortam ile en çok temas eden yerlerimizden bir tanesidir. Soğuk, rüzgar, güneş, sıcak dudaklarda kuruma yaratır. Cildin diğer bölgelerine göre dudaklarımızın dezavantajı yağ bezi içermemesidir. Bu, ısı, soğuk ve rüzgar gibi dış ortam değişikliklerine dudaklarımızı savunmasız bırakır. Bu tür durumlar için dudaklarımıza güneş kremi veya vitaminden zengin diyet ile bakım uygulayabiliriz. Dudak bakımı için önemli olan vitaminler şunlardır:

E Vitamini

E vitamini güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı cildi koruduğu gibi, çatlamış ve kurumuş dudakları onarır E vitamini, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler de doğal olarak bulunmaktadır.

B Grubu Vitaminler

Sekiz farklı çeşit B vitamini vardır. Bunların tamamına B komplex vitaminler denir. B grubu vitaminler, protein ve karbonhidrat metabolizmasında rol oynayarak hücrelerin yenilenmesinde rol oynar. B vitaminlerinin eksikliğinde dudaklar, eller ve vücut cildinde pul pul dökülmelere neden olabilir. Kuru cilt biotin eksikliğinin belirtisi iken, dudak kenarlarında çatlaklar da B6 vitamini eksikliğinin belirtisidir. Fasulye, fıstık, tavuk, kabak, sığır eti ve yeşil yapraklı sebzeler B vitaminleri açısından zengin besinlerdir.

C Vitamini

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek ve cildi güneş hasarına korumakla kalmaz aynı zamanda kollajen üretimi için gerekli bir vitamindir. Kollajen yara iyileşmesinde gerekli bir protein olduğu için dudaklarda oluşan çatlakların ve yaraların iyileşmesinde de gereklidir. En çok bilinen C vitamini kaynakları, kırmızı biber, narenciye, portakal  gibi turunçgillerdir.

Sıvı Desteği

Vücudun susuz kalması özellikle sıcak bölgelerde çabuk oluşur. Sıcak, nem karşısında yeterli miktarda sıvı alınmaması durumunda  vücut sıvısız kalabilir. Terleme de bunu çabuklaştırır. Özellikle sıcak iklime sahip bölgelerde yaşayan kişiler hem genel sağlık açısından hem de vücut bakımı açısından sıvı alımına özen göstermelidir. İçeceklerin yanı sıra, kavun, karpuz, salatalık, domates gibi sıvı oranı yüksek besinler ile beslenmek sıvı açığını gidermek açısından yardımcı olacaktır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>