Gebelikte Mide Yanmasının Nedenleri

Mide yanması, hamilelik öncesi olmasa bile hamilelikte oluşabilir. Kadınlarda hamilelik sırasında mide ekşimesini hayatlarında ilk kez yaşayabilir. Şikayetler göğüste yanma, ağza acı su gelmesi veya mide içeriğinin ağza gelmesi, karın ağrısı, boğaz ağrısı hatta ses kısıklığı olabilir. Tedavi olarak genellikle anti asitler kullanılır ama bazen daha kuvvetli mide ilaçları kullanılabilir.

Sindirimde Yavaşlama

Mide ekşimesi, hormonal değişikliklere bağlı olarak gebeliğin erken dönemlerinde daha sıklıkla görülmektedir. Gebelik süresince progesteron hormonunun armasına bağlı olarak sindirim süreci yavaşlar. Bu sindirimdeki yavaşlama mide içeriğinin daha kolay bir şekilde yemek borusuna geri kaçmasına yardımcı olur. Hamilelikte yavaşlayan sindirim kabızlığa da neden olur.

Relaksin

Gebelik sırasında relaksin hormonunun salgılanması da artar. Bu vücutta gevşemeye neden olur ve vücudu doğuma hazırlar. Kalçaların gevşemesi bunlardan birisidir. Gebeliğin erken döneminde bu gevşeme yemek borusunu da etkileyebilir. Yemek borusu ile mide arasındaki, mide içeriğinin geri kaçışını engelleyen kasta da gevşeme olunca yemek borusuna mide içeriği kaçar ve yanma, mide ekşimesine neden olur.

Beslenme

Bazı besinler diğerlerine göre mideden yemek borusuna kaçışı artırır. Bu tür gıdalar şunlardır; baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, yağlı yiyecekler ve kızarmış yiyecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>